Martin Kiis

MartinKiis-300x168Martin Kiis sündis 1. mail 1989. aastal Tartus “erilise“ lapsena, kellel diagnoositi kahe ja poole aastaselt autism. Kuna ta ei rääkinud, oli temast arusaamisega suuri raskusi, omakorda oli Martin kimbatuses, sest ta ei osanud kuidagi oma soove väljendada.

Juba lasteaias meeldis Martinile väga käeline tegevus, eriti joonistamine. Piltide välja mõtlemise asemel, meeldis talle enam maha joonistada. Tal on väga hea nägemismälu. Pärast mitmekordset lemmikmultikate nagu Tom ja Jerry, Miki ja Minni, Saabastega Kass, Lumivalgeke ja seitse pöialpoissi jms, vaatamist, suutis ta tegelaskujud viimse detailini meelde jätta ja neid kujutada. Need olid täiesti identsed filmitegelastega, näiteks Lumivalgekesel oli pildil täpselt õige arv pluusinööre, Minni põllel õige arv täppe jne.

7- aastaselt läks Martin H. Masingu kooli Tartus Kalevi tänaval, tema esimeseks õpetajaks oli Reet Mauring. Just õpetaja Reet Mauring oli see, kes palus ühel päeval kooli kaasa võtta jupp tikkimisriiet, nõela ja mulineeniidid. Õpiti nii ristpistet kui ka teisi lihtsamaid pisteid ja alates nendest käsitöötundidest sai alguse Martini suur armastus tikkimise vastu. Taoline tegevus mõjus ühele kergesti ärrituvale autistile igati rahustavalt. Ostsin talle järjest keerulisemaid tikkimiskomplekte. Alguses tikkis Martin lihtsaid pildikesi, seejärel padjatoorikuid, linikute juures õppis ta ära mitmeid uusi tikkimistehnikaid nagu madalpiste ja mähkpiste.

Ühel hetkel tuli mõte proovida tikkida midagi erilist, inimeste portreid. Selleks tuli otsida firmat, mis teeks valmis foto järgi mustri. Lõpuks leidsin taolise firma Tabasalust, kellega oleme mitu aastat koostööd teinud.

H. Masingu koolis käis Martin esimesed 5 aastat. Kuna Kalevi tänava koolimaja jäi väikeseks, suleti ka autistide eriklassid ning lapsed paigutati erinevatesse koolidesse. Martin sattus Kroonuaia Kooli, kus ta lõpetas põhikooli. Kroonuaia kooli ajast tahaks tänada väga kahte õpetajat – Mare Kuusikut ja Ragne Kuuske, kes Martini kunstiannet märkasid ja edasi arendasid.